Aktualnosci / Zrealizowaliśmy 2 etap projektu „Wege zur errinerung” z Gymnasium Tostedt w ramach wymiany młodzieży dzięki wsparciu PNWM/DPJW .

Zrealizowaliśmy 2 etap projektu „Wege zur errinerung” z Gymnasium Tostedt w ramach wymiany młodzieży dzięki wsparciu PNWM/DPJW .

 Drugi etap realizacji projektu edukacyjnego „Zachować Pamięć – Wege zur erinnerung” zrealizowany został przez 16 uczniów i 4 nauczycieli z naszej szkoły i Gymnasium w Tostedt. W dniach 14-23 września uczniowie z opiekunami przebywali w Dolnej Saksonii, gdzie uczestniczyli we wspólnych lekcjach z jęz. niemieckiego, angielskiego, matematyki i historii w Gymnasium w Tostedt, zostali uroczyście przywitani przez burmistrza miasta i starostę, odbyli wizytę studyjną w muzeum dawnego obozu jenieckiego w Sandbostel i w dawnym obozie koncentracyjnym w Bergen Belsen, zwiedzili Bremę, Hamburg, Celle, lokalne cmentarze, na których leżą polscy robotnicy przymusowi i jeńcy wojenni zmarli w niemieckich obozach. Wspólnie dyskutowali ze swoimi niemieckimi kolegami o trudnej przeszłości i zbrodniach nazizmu przy okazji oglądania filmu o polskim robotniku przymusowym Walerianie Wróblu. Uczniowie zakwaterowani byli w niemieckich rodzinach przez wszystkie dni co skutkowało dobrym poznaniem nie tylko miejscowych zwyczajów, ale też nawiązaniem więzi sympatii i znajomości na kolejne lata. Jako przykład dobrej współpracy może posłużyć dzień wspólnego gotowania pierogów!

Wiosną i latem wymianę będzie kontynuowała kolejna grupa ok. 15 uczniów I LO! Już teraz można zgłaszać swój akces na udział w wymianie do p. prof. A. Góreckiej!

Kategorie

Powiązane