I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej
I LO w Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach PDF Drukuj

0001Na kielecki festiwal filmów dokumentalnych wybrały się w tym roku klasy I b, I f oraz Szkolny Klub Filmowy pod opieką p. Agnieszki Marczewskiej, Lidii Wojciechowskiej i Elizy Jesionek.
Dokument to dosyć interesująca forma wyrazu. Może mieć różne oblicza. Szokuje, wzrusza, bawi i uczy. Wartości dodaje mu fakt,że jest oparty na autentycznych wydarzeniach.
Mieliśmy okazję poznać bliżej ten gatunek filmowy na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT,który gościł w salach KCK już po raz dwudziesty.

Fotografie w galerii
Braliśmy udział w dwóch pokazach. Pierwszy z nich ,,Znaki pamięci'' w filmie "Długa droga ,,Wielkiej drogi" reż. Marka Maldisa,przybliżył nam historię wspaniałego filmu poświęconego wojennej tułaczce armii gen. Andersa. Niezwykłą pasję kolekcjonerstwa przedmiotów przesyconych słowiańską kulturą ukazał nam reżyser Krzysztof Glondys w filmie ,,Ojczyzna zwielokrotniona".Oczy na naród Iranu otworzył nam kolejny film ,,O matko, gdzie to jest?" reżyserii Anahity Rezeai. Natomiast ,,Pieśń Pamięci" w reż. Nathalie Rosetti i Turi Finocchiaro poruszająca wrażliwe struny duszy, przybliżyła nam historię tragedii Ormian.
W drugiej części festiwalu zatytułowanej ,,W kleszczach historii" na ekranie zagościły trzy filmy skupiające się na makabrycznych wydarzeniach z historii Polski. Na początek nasze serca zmroziły tragiczne dzieje rodaków zesłanych na Syberię ukazane w filmie ,,Tam, gdzie nie kwitną jabłonie " w reż.
Eugeniusza Szpakowskiego. Natomiast w ,,Tragedii Górnośląskiej 1945" w reż. Aleksandra Fudala i Adama Turula, byliśmy świadkami smutnego losu Ślązaków, wyrywanych ze swych rodzin i zsyłanych w zimne odmęty Rosji. Ostatnia produkcja, która ukazała się naszym oczom nosiła tytuł,,...Bo jestem stąd" w reż. Grzegorza Linkowskiego odkrywała na światło dzienne kontrowersyjną prawdę o losach kobiet mieszkających w Warmii tuż po II Wojnie Światowej.
Wyjazd przyniósł nam wiele wrażeń i okazji do przemyśleń. Każdy z nas mógł zagłosować na wybrany film, który otrzyma nagrodę publiczności na zakończenie festiwalu.
Paulina Tomkowska II e
 
Slideshow by phatfusion
Design by Next Level Design Lizenztyp CC

-:)Yeti-Kolos(:-