I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej
Sejm Dzieci i Młodzieży 2017 PDF Drukuj

fot.1

 Dwóch uczniów naszej szkoły, Jakub Ciesielski i Krystian Szczygieł ubiega się o mandaty poselskie Sejmu Dzieci i Młodzieży 2017. Tegoroczny temat projektu edukacyjnego, który należy przeprowadzić to "Przestrzeń publiczna, jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej". Temat bardzo ważny i bardzo trudny do zrealizowania w ramach projektu edukacyjnego, dlatego wszyscy musimy im kibicować.  I etapem było zdobycie informacji w urzędzie gminy Skarżysko-Kamienna i w starostwie powiatowym nt. istnienia jeszcze takich miejsce w naszej, lokalnej przestrzeni publicznej. Okazało się, że w nazewnictwie oficjalnym zostały one wyeliminowane. II etap to określenie miejsca, które  było kiedyś z taką symboliką związane, i tu nastąpił przełom, pierwszy sukces! III etap to podanie informacji o tymże miejscu i przeprowadzenie ankiety wśród społeczności szkolnej i w okolicy badanego miejsca nt. jego przeszłości i ewentualnej zmiany takiej tradycji. Uwaga miejsce,  to skwer u zbiegu ulic Legionów i Niepodległości, gdzie stał radziecki czołg T-34, symbol sowieckiej dominacji nad Polską i Europą Środkową.

Zobacz prezentację wraz z ankietą i wynikami  

Etap IV to zainteresowanie tym problemem i pomysłem na upamiętnienie miejsca. Wreszcie etap V zaproponowanie jego nazwy i sposobu zagospodarowania. Oto pomysł: skwer mógłby nosić nazwę Różanego, w myśl piosenki "Rozkwitały pęki białych róż" (Białe róże), i symbolizować powracającego z wojny polskiego wiarusa (bądź czekającą na niego dziewczynę - kobietę-Polskę?), mógłby też nosić nazwę Żołnierzy Wyklętych, lub inną, ustaloną w ramach konsultacji społecznych. W centralnej części, na miejscu obecnego betonowego podestu - pozostałości po radzieckim czołgu, mógłby stać pomnik lub instalacja plastyczna symbolizująca taką tematykę, całość mogłaby być obsadzona różami, posiadać miejsca do odpoczynku wśród kwiatów. Uzasadnienie: miejsce jest w ciągu komunikacyjnym na trasie symbolicznych nazw ulic Legionów - Niepodległości, w pobliżu kościoła, w którym bardzo często odbywają się msze za Ojczyzną, w pobliżu skweru z pomnikiem Bojownikom o Wolność i Niepodległość, na trasie na Bór i Brzask (mogiły pomordowanych), na trasie do szkół SP 3 i dawnej dwójki na Bzinie (dawne miejsca kaźni), ponadto jest obecnie zaniedbane i niezagospodarowane, zatem jego rewitalizacja przyniesie ewidentne korzyści całej społeczności miasta i może stać się jego ozdobą, widoczną dla wszystkich mieszkańców i przyjezdnych. Musi też być w tym miejscu strefa wi-fi, przyciągająca młodzież i młodych rodziców, korzystających z ławek i rabat kwiatowych.  

Prosimy o poparcie tych działań i nagłośnienie problemu. Publikujemy też wyniki przeprowadzonej ankiety.   

Końcowym etapem tego projektu było przystąpienie szkoły do konkursu wiedzy "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.
Z wielką przyjemnością informujemy, że do II etapu (wojewódzkiego) zakwalifikowały się następujące osoby:

1. Damian Czarnota 1b

2. Aleksander Skurski 1b
3. Karol Franczyk 1e

Gratulujemy i życzymy sukcesów w półfinale, który odbędzie się 16 marca 2016 roku.

 
Slideshow by phatfusion
Design by Next Level Design Lizenztyp CC

-:)Yeti-Kolos(:-