Aktualnosci / I LO im. J. Słowackiego uhonorowane tytułem "Szkoły Dialogu Polsko-Żydowskiego"

I LO im. J. Słowackiego uhonorowane tytułem "Szkoły Dialogu Polsko-Żydowskiego"

      I LO im. J. Słowackiego zostało uhonorowane tytułem "Szkoły Dialogu Polsko-Żydowskiego", a dyrektor szkoły p. Martyna Maćkowiak otrzymała wyrazy uznania od Wicemarszałka Senatu p. Bogdana Borusewicza za zaangażowanie społeczności uczniowiskiej w budowanie dialogu polsko-żydowskiego. Wyróżnienie związane jest z licznymi działaniami podejmowanymi przez uczniów I LO im. J. Słowackiego na rzecz upamiętnienia dawnych żydowskich mieszkańców Skarżyska-Kamiennej.

Uczniowie pod opieką nauczycieli: Agnieszki Marczewskiej, Piotra Kardysia i Sławomira Siudka mogli brać udział w zajęciach warsztatowych i innych działaniach związanych z poszukiwaniem śladów historii społeczności żydowskiej zamieszkującej Skarżysko-Kamienną przed II Wojną Światową. W ramach działań projektowych przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pracownia Etnograficzna młodzież poznawała obyczaje, życie codzienne, a później tragiczny los społeczności żydowskiej w czasach wojny. Zorganizowano wycieczki śladami dawnych ulic zamieszkiwanych przez skarżyskich Żydów, odnaleziono granice dawnego getta w Skarżysku -Kamiennej, miejsce po synagodze, odwiedzono skarżyski Cmentarz Żydowski, gdzie uczniowie zapoznali się z symboliką macew i nagrobków. W ramach projektu grupa młodzieży odwiedziła Skarżyski Dom Seniora, gdzie była okazja, aby porozmawiać z przedstawicielami starszego pokolenia na temat ich przedwojennych żydowskich przyjaciół ze szkoły. Zwieńczeniem projektu była wystawa plastyczna w Miejskim Centrum Kultury, a podczas wernisażu wystawy odbył się koncert pieśni żydowskich w wykonaniu uczennic I LO im. J. Słowackiego.

Wszystkie te działania przyczyniły się do uhonorowania I LO im. J. Słowackiego tytułem "Szkoły Dialogu Polsko-Żydowskiego" za pracę na rzecz upowszechniania i upamiętniania historii polskich Żydów oraz za budowanie społeczności odpornej na uprzedzenia, ksenofobię i antysemityzm.

Zobacz galerię