Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży

Projekt dofinansowany przez Deutsch-Polnisches Jugendwerk/ Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

 

 

Już po raz trzeci spotkaliśmy się  naszymi Przyjaciółmi z Tostedt!

W dniach 14-21 kwietnia 2023 roku po raz kolejny realizowaliśmy wymianę młodzieży z naszej szkoły z młodzieżą z Gymnasium Tostedt w Dolnej Saksonii. Nasz projekt zatytułowany „Wczoraj dla jutra” zakładał poznanie przez obie strony trudnej wspólnej historii, szczególnie związanej z II WŚ. Dlatego odwiedziliśmy Polin, muzeum na Majdanku, Muzeum Powstania Warszawskiego, spacerowaliśmy po ulicach Warszawy, na których utrwalono wydarzenia związane z oporem Żydów i Polaków. Ale to nie wszystko – mieliśmy też czas żeby się lepiej poznać, poprawić swoje kompetencje językowe (niemiecki, angielski a nasi przyjaciele także polski), mogliśmy pochwalić się ciepłym przyjęciem polskich rodzin, serdeczna atmosferą, nasza szkołą i … PIEROGAMI!!!   Ale po kolei:

1 dzień, piątek: rozpoczęliśmy wcześnie rano wyjeżdżając ze Skarżyska po naszych gości do Warszawy, już o godz. 9.00 odebraliśmy ich z dworca i pojechaliśmy do Pałacu Zamoyskich w Kozłówce, gdzie oprócz wnętrz pałacowych zwiedziliśmy galerię socrealizmu i relaksowaliśmy się w ogrodzie z pałacowymi pawiami. Ale wcześniej spożyliśmy wspólne śniadanie, przygotowane przez polskich uczestników wymiany dla niemieckich gości. Po południu zameldowaliśmy się w Lublinie na obiadokolacji, zwiedziliśmy Stare Miasto i wspólnie spędziliśmy wieczór na omówieniu całego dnia oraz na planowaniu dnia następnego. Cała grupa gościła w wynajętym na ten cel pensjonacie, który był naszą wspólną przestrzenią i to był bardzo dobry pomysł.

2 dzień rozpoczęliśmy od przygotowania wspólnie śniadania. Następnie w skupieniu zwiedziliśmy Muzeum na Majdanku. Zwiedzanie zakończyliśmy krótką debatą i udaliśmy się na obiad do zabytkowej części Lublina. Przy okazji zwiedziliśmy jeszcze zamek lubelski. Wieczorem dotarliśmy do Warszawy, która była dla nas punktem kolejnym, na następne 2 dni. Zakwaterowaliśmy się na Woli, zrobiliśmy zakupy pamiątek w Galerii Złote Tarasy, po kolacji i wieczornej odprawie młodzież z obu krajów wspólnie spędziła czas na grach, rozmowach, wymianie wrażeń.

3 dzień rozpoczęliśmy znowu od wspólnego przygotowania i spożycia śniadania (co ciekawe goście z Niemiec codziennie jedli coraz więcej, znaczy się smakowało). Głównym punktem programu na ten dzień była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, która spotkała się z wielkim entuzjazmem ze względu na fachową obsługę, ale też i nowoczesne spojrzenie. Zwieńczeniem był tradycyjny żydowski obiad zaserwowany grupie w Restauracji Warsze. Resztę dnia i wieczór spędziliśmy na zwiedzaniu Warszawy – Park i Pałac Krasińskich, Stare Miasto. Przy okazji nasi uczniowie przedstawiali publicznie w języku niemieckim i angielskim przygotowane przez siebie materiały dotyczące mijanych miejsc, np.: Pomnik Bohaterów Monte Cassino, Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego, Pomnik Kobiet Getta, Warszawska Syrenka, Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Grób Nieznanego Żołnierza, Belweder, historia Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, Pałacu Krasińskich (Biblioteka Narodowa).

4 dzień rozpoczęliśmy jak zwykle wspólnie przygotowanym śniadaniem. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Po obiedzie opuściliśmy stolicę i przyjechaliśmy do Skarżyska-Kamiennej, wreszcie do rodzin goszczących przyjaciół z Tostedt.

5 dzień był pierwszym naszej wspólnej wizyty w szkole. Po przywitaniu przez  Dyrekcję uczniowie biorący udział w wymianie uczestniczyli w lekcjach otwartych dwujęzycznych na j. angielskim, biologii i wychowaniu fizycznym. W międzyczasie odbyła się próba przygotowująca wspólny występ uczniów I LO i z Gymnasium Tostedt na Dzień Otwarty I LO. Po południu spędzaliśmy czas w gronie znajomych i rodzin.

6 dzień to kolejna wyjazd, tym razem do stolicy regionu, czyli do Kielc. Uczestnicy wymiany zwiedzili Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym, gdzie z przewodnikiem obcojęzycznym poznali historie Kielc i dawnego więzienia w okresie II WŚ i w czasach stalinizmu. Dzień ten był również mocno słodki, gdyż na drugie śniadanie mogliśmy się delektować świeżo upieczonymi mega pączkami. Pozostałą część dnia spędziliśmy na zwiedzaniu miasta, w tym Pałacu Biskupiego, Rynku i oczywiście na zakupach pamiątek.

7 dzień był pełen wesołości i luzu, bo był to Dzień Otwarty I LO, w czasie którego uczestnicy wymiany wspólnie dwukrotnie śpiewali przygotowane piosenki w j. niemieckim dla młodzieży ze szkół podstawowych, spożywali przygotowane przez pracowników szkoły potrawy z grilla. A wieczorem mieliśmy wspólne ognisko przy Muzeum im. Orła Białego, gdzie razem z Dyrekcją szkoły, rodzicami i opiekunami spędziliśmy wspaniały wieczór.

8 dzień to wspólne podsumowanie całego pobytu metodą mapy mentalnej, 4 wspaniałe plakaty wypracowane w grupach mieszanych przejdą już na stałe do  historii i archiwum I LO! O godz. 12.00 odbyło się uroczyste wręczenie podziękowań uczestnikom i opiekunom w siedzibie starostwa. A o 15.30 pożegnaliśmy naszych przyjaciół i „zapakowaliśmy” ich do busa, którym pojechali do Warszawy, aby wyruszyć wieczorem w drogę do Tostedt.  

PS. Pomimo nostalgii, wszyscy byli uśmiechnięci, a tajemnica leży w tym, że już 10 czerwca wyjeżdżamy na 8 dni na rewizytę do zaprzyjaźnionego Gymnasium Tostedt, i już nie możemy się doczekać! (tym bardziej, że w programie mamy 2 dni w Berlinie, 1 w Hamburgu, 1 w Lüneburgu).    

W wymianie w Polsce wzięło udział 42 uczestników w tym 7 opiekunów S. Kleinknecht, T. Narzinski, L. Visse, A. Górecka, E. Jesionek, M. Kumalski i P. Kardyś, koordynatorami byli A. Górecka i P. Kardyś z I LO w Sku-Kam.


 


 



Zakończyliśmy projekt wymiany młodzieżowej z Gymansium w Tostedt. 

Ale wróćmy do początku. Wszystko zaczęło się w listopadzie 2021 r., kiedy nawiązaliśmy kontakt ze szkołą w Tostedt i p. Ulrike Boess i Fryderykiem Aumaitre. Nasi nauczycieli - A. Górecka i P. Kardyś wspólnie ze stroną niemiecką wybrali na miejsce projektu region świętokrzyski i temat specjalny związany ze zbrodniami nazizmu w okresie II WŚ. Po sporządzeniu wniosku projektowego i uzyskaniu pozytywnej akceptacji ze strony polsko-niemieckiej fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży zaczęliśmy ostateczne przygotowania. Najpierw poznaliśmy się z uczniami z Niemiec przy pomocy skyp'a i prywatnych poczt mailowych. Kolejny etap to spotkanie przygotowawcze kadry obu szkół, które odbyło się w marcu w Poznaniu (czyli w połowie drogi). Właściwa wymiana młodzieży odbyła się w dniach 22-19 kwietnia. Pierwsze 4 dni spędziliśmy wspólnie w pensjonacie, w sercu Gór Świętokrzyskich (Nowa Słupia - Willa Czarownica) który był tylko do naszej dyspozycji. Najpierw nastąpiło przywitanie i wspólne zakwaterowanie w pokojach koedukacyjnych (polsko-niemieckich) oraz warsztaty pt." Czego oczekuję, czego sięe obawiam, co chę zobaczyć i poznać". Pierwszego dnia odbyliśmy także wspólny spacer na Święty Krzyż, gdzie przedstawiliśmy naszym przyjaciołom z Niemiec historię naszego narodowego sanktuarium, pokazaliśmy relikty Puszczy Świętokrzyskiej i przybliżyliśmy historię niemieckiego więzienia.  Kolejny dzień (sobota) to podróż po regionie i zwiedzanie Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz zabawa edukacyjna w Centrum Leonardo Da Vinci w Chęcinach. Wieczór był czasem podsumowania dnia, wspólnego czasu wolnego i zaplanowania działań na dzień kolejny. W niedzielę pojechaliśmy do Warszawy, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, spacerowaliśmy po Starym Mieście, pokazalismy naszym gościom Syrenkę na Rynku Starego Miasta, Barbakan, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Grób Nieznanego Żołnierza.
Poniedziałek był dniem zadumy i silnych przeżyć. Byliśmy z wizytą w Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau. Całą drogę powrotną dyskutowaliśmy o zbrodniach nazizmu, probowaliśmy zrozumieć = Dlaczego? Dopiero nq 21 wieczorem byliśmy u rodzin w Skarżysku.  
Jesli ktos myśli, że to koniec wyjazdów to sie myli. Już z rana we wtorek wyjechaliśmy do skansenu w Tokarni, gdzie grupa polska i niemiecka uczestniczyły w grze terenowej "Dzień partyzanta" (Banditen Tag), przy okazji poznając warunki życia na wsi świętokrzyskiej w XIX i na pocz. XX wieku. Po południu byliśmy w Geocentrum, gdzie poznawaliśmy historię ziemi, a w Ośrodku Mysli Patriotycznei i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym poznaliśmy wspólnie historię więzienia niemieckiego w Kielcach.
W środę mieliśmy zajęcia w naszej szkole, w trakcie których młodzież i nauczyciele wspólnie na małej sali przedstawili przebieg projektu, zaprezentowali część artystyczną (piosenki polskie i niemieckie), uczniowie z Niemiec oglądali lekcje, sale lekcyjne, i wreszcie na sali gimanstycznej odbyły się wspólne rozgrywki w koszykówkę i badmintona. 
W czwartek odbyliś wycieczkę po naszym mieście. Głównymi punktami programu było zwiedzanie osiedla Milicy - reliktu architektury z okresu zimnej wojny wraz z pobytem w jednym z zachowanych schronów dla ludności cywilnej. Następnie zwiedziliśmy pozostałości Hasag-u, a rajd po mieście zakończyliśmy zwiedzaniem Muzeum im Orła Białego z jego ekspozycją militariów i wspólnym ogniskiem przy ruinach wielkiego pieca hutniczego z końca XIX wieku. Wieczór tego dnia to wspólne pożegnanie w grupach zadaniowych.
Ostatni dzień, piątek 29 kwietnia spędziliśmy wspólnie w Warszawie, dokąd odwieźliśmy naszych przyjaciół z Niemiec na pociąg do Berlina, ale zanim do tego doszło wspólnie zwiedzaliśmy jeszcze centrum Warszawy. Przy pożegnaniu były łzy i obietnice szybkiego spotkania, tym razem w Tosted.
Mamy nadzieję, że nic nie przeszkodzi nam w rewizycie, zaplanowanej już na 15-22 września, w planach mamy poza Tostedt także Lubekę i Hamburg. Zapowiada sie ekscytująca wyprawa. 
Organizatorzy projektu p. A. Górecka i p. P. Kardyś dziękują młodzieży z naszej szkoły za wspaniałe zachowanie, otwartość, umiejętność nawiązywania kontaktów, łatwość w posługiwaniu się językami obcymi. Chcemy też pogratulować i podziękować Rodzicom za serdeczne przyjęcie w swoich domach uczniów z Niemiec. 
Było wspaniale. Special thanks for Tomasz Gospodarczyk, Marek Kania i Emilia Dworska.   












Niestety, pandemia coronavirusa pokrzyżowała nasze plany i wymiana naszych uczniów ze szkołą partnerską Comenius-Gymnasium w Datteln musiała zostać odwołana. Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli powrócić do realizacji naszych planów. Przypomnijmy zatem, jak miała wyglądać wizyta młodzieży z Niemiec w Skarżysku, a w zasadzie tylko częsciowo w Skarżysku. Wymiana miała być realizowana w ramach programu "Zachować Pamięć" pod auspicjami Fundacji Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży (Deutsch-Polnisches Jugendwerk) w dniach  28.09.2020 do 04.10.2020. W programie zaplanowaliśmy: gry i zabawy integracyjne, edukacyjne i historyczne, zwiedzanie Gór Świętokrzyskich, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich, Skansen w Tokarnii, Centrum Leonardo da Vinci w Chęcinach, Geopark w Kielcach, OMPiO w Kielcach, Izbę Tradycji ZM Mesko i historię HASAG-u w Skarżysku, Muzeum im Orła Białego, Muzeum na Majdanku, zakwaterowanie w hotelach u podnóża Łysogór, w Lublinie i u rodzin. Żal, że nie udało się nam zrealizować tak świetnego planu! 




Herzlich Willkommen auf der Homepage unserer Schule

 

 

Das” I. Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego” ist ein  allgemeinbildendes  Lyzeum in Skarżysko-Kamienna (Woiwodschaft Świętokrzyskie , Landkreis  Skarżysko).

Unsere Schule erzielt sehr gute Leistungen in den Abiturprüfungen.

 In der neuesten  Rangliste der besten  allgemeinbildenden  Oberschulen in der Woiwodschaft  Świętokrzyskie (2019) belegt sie den 15. und  im Landkreis  Skarżysko den 1.Platz.

Zurzeit  besuchen die Schule  über 700 Schülerinnen  und  Schüler. Sie werden von  engagierten und hochqualifizierten  Lehrkräften (zwei mit dem Doktortitel der Geisteswissenschaften) unterrichtet.

Die 48 Lehrerinnen und Lehrer begleiten und fördern sie auf ihrem Weg zum Abitur.

Die Lernenden werden in Schwerpunktklassen unterrichtet. Es gibt mathematisch-naturwissenschaftliche und Fremdsprachen-Klassen.

Zwar ist unsere Schule ein mathematisch-wissenschaftlich orientiertes Lyzeum, aber wir legen großen Wert auf die historische Bildung.

Der Zweite Weltkrieg hinterließ in unserer Stadt viele Spuren.

In Skarżysko war während des Zweiten Weltkriegs  das größte  Arbeitslager der HASAG, wo  Tausende Stadtbewohner, jüdische Männer und  Frauen,zivile Zwangsarbeiter  und  KZ-Häftlinge eingesetzt wurden.

In unmittelbarer Nähe des Schulgeländes  befand sich  ein  jüdisches Wohnviertel und im Schulgebäude wurde ein deutsches Militärkrankenhaus eingerichtet.

Das Schulgebäude ist modern ausgestattet.Unsere Schule ist digital und interaktiv.

Es gibt Fachräume für Fremdsprachen,Informatik, Biologie ,Physik, ein Chemielabor,

eine moderne Sporthalle, ein Fitnessraum und ein  Multifunktionssportplatz.

In der Schule werden pädagogische Innovationen realisiert und eine breite Palette zusätzlicher Aktivitäten angeboten. Die Lernenden können an sportlichen, künstlerischen, musikalischen, technischen und anderen Arbeitsgemeinschaften teilnehmen.

Wir besuchen Mahn-und Gedenkstätten, Forschungseinrichtungen und laden Personen aus Politik, Gesellschaft,Wissenschaft, Kunst und Kultur zur  Diskussion mit unseren Schülerinnen und Schülern ein. Vielfältige Projekte, Robotik-Unterricht, Teilnahme am bilingualen Unterricht, Rechtskunde, Filmwissenschaft, Theateraufführungen, Theaterprojekte ,Theaterwettbewerbe

(u.a. in Zusammenarbeit mit” Goethe Institut” Krakau), gemeinsame Feste  uvm. sorgen für  Abwechslung, Entfaltung und Entwicklung der Begabungen und Kompetenzen unserer Schülerinnen und Schüler  und fördern  das  Zusammengehörigkeitsgefühl.

In den Jahren 2008-2010 nahm unsere Schule an einem europäischen Comenius-Projekt teil.

Das übergeordnete Thema des Projekts war „Erneuerbare Energien”.Wir waren Gäste und Gasgeber für Schüler aus Deutschland („Alexander von Humboldt Gymnasium" Neuss) und Lettland (Malpils).Wir entwickelten auch eine Partnerschaft mit „Oberstufenzentrum Ostprignitz- Ruppin". Es folgten gemeinsame Theaterprojekte und Zusammentreffen in Polen und

in Deutschland.