Aktualnosci / Po raz trzeci spotkaliśmy się naszymi Przyjaciółmi z Tostedt!

Po raz trzeci spotkaliśmy się naszymi Przyjaciółmi z Tostedt!

 

Już po raz trzeci spotkaliśmy się  naszymi Przyjaciółmi z Tostedt!

W dniach 14-21 kwietnia 2023 roku po raz kolejny realizowaliśmy wymianę młodzieży z naszej szkoły z młodzieżą z Gymnasium Tostedt w Dolnej Saksonii. Nasz projekt zatytułowany „Wczoraj dla jutra” zakładał poznanie przez obie strony trudnej wspólnej historii, szczególnie związanej z II WŚ. Dlatego odwiedziliśmy Polin, muzeum na Majdanku, Muzeum Powstania Warszawskiego, spacerowaliśmy po ulicach Warszawy, na których utrwalono wydarzenia związane z oporem Żydów i Polaków. Ale to nie wszystko – mieliśmy też czas żeby się lepiej poznać, poprawić swoje kompetencje językowe (niemiecki, angielski a nasi przyjaciele także polski), mogliśmy pochwalić się ciepłym przyjęciem polskich rodzin, serdeczna atmosferą, nasza szkołą i … PIEROGAMI!!!   Ale po kolei:

1 dzień, piątek: rozpoczęliśmy wcześnie rano wyjeżdżając ze Skarżyska po naszych gości do Warszawy, już o godz. 9.00 odebraliśmy ich z dworca i pojechaliśmy do Pałacu Zamoyskich w Kozłówce, gdzie oprócz wnętrz pałacowych zwiedziliśmy galerię socrealizmu i relaksowaliśmy się w ogrodzie z pałacowymi pawiami. Ale wcześniej spożyliśmy wspólne śniadanie, przygotowane przez polskich uczestników wymiany dla niemieckich gości. Po południu zameldowaliśmy się w Lublinie na obiadokolacji, zwiedziliśmy Stare Miasto i wspólnie spędziliśmy wieczór na omówieniu całego dnia oraz na planowaniu dnia następnego. Cała grupa gościła w wynajętym na ten cel pensjonacie, który był naszą wspólną przestrzenią i to był bardzo dobry pomysł.

2 dzień rozpoczęliśmy od przygotowania wspólnie śniadania. Następnie w skupieniu zwiedziliśmy Muzeum na Majdanku. Zwiedzanie zakończyliśmy krótką debatą i udaliśmy się na obiad do zabytkowej części Lublina. Przy okazji zwiedziliśmy jeszcze zamek lubelski. Wieczorem dotarliśmy do Warszawy, która była dla nas punktem kolejnym, na następne 2 dni. Zakwaterowaliśmy się na Woli, zrobiliśmy zakupy pamiątek w Galerii Złote Tarasy, po kolacji i wieczornej odprawie młodzież z obu krajów wspólnie spędziła czas na grach, rozmowach, wymianie wrażeń.

3 dzień rozpoczęliśmy znowu od wspólnego przygotowania i spożycia śniadania (co ciekawe goście z Niemiec codziennie jedli coraz więcej, znaczy się smakowało). Głównym punktem programu na ten dzień była wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, która spotkała się z wielkim entuzjazmem ze względu na fachową obsługę, ale też i nowoczesne spojrzenie. Zwieńczeniem był tradycyjny żydowski obiad zaserwowany grupie w Restauracji Warsze. Resztę dnia i wieczór spędziliśmy na zwiedzaniu Warszawy – Park i Pałac Krasińskich, Stare Miasto. Przy okazji nasi uczniowie przedstawiali publicznie w języku niemieckim i angielskim przygotowane przez siebie materiały dotyczące mijanych miejsc, np.: Pomnik Bohaterów Monte Cassino, Pomnik Bohaterów Powstania Warszawskiego, Pomnik Kobiet Getta, Warszawska Syrenka, Kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Grób Nieznanego Żołnierza, Belweder, historia Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla, Pałacu Krasińskich (Biblioteka Narodowa).

4 dzień rozpoczęliśmy jak zwykle wspólnie przygotowanym śniadaniem. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Po obiedzie opuściliśmy stolicę i przyjechaliśmy do Skarżyska-Kamiennej, wreszcie do rodzin goszczących przyjaciół z Tostedt.

5 dzień był pierwszym naszej wspólnej wizyty w szkole. Po przywitaniu przez  Dyrekcję uczniowie biorący udział w wymianie uczestniczyli w lekcjach otwartych dwujęzycznych na j. angielskim, biologii i wychowaniu fizycznym. W międzyczasie odbyła się próba przygotowująca wspólny występ uczniów I LO i z Gymnasium Tostedt na Dzień Otwarty I LO. Po południu spędzaliśmy czas w gronie znajomych i rodzin.

6 dzień to kolejna wyjazd, tym razem do stolicy regionu, czyli do Kielc. Uczestnicy wymiany zwiedzili Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym, gdzie z przewodnikiem obcojęzycznym poznali historie Kielc i dawnego więzienia w okresie II WŚ i w czasach stalinizmu. Dzień ten był również mocno słodki, gdyż na drugie śniadanie mogliśmy się delektować świeżo upieczonymi mega pączkami. Pozostałą część dnia spędziliśmy na zwiedzaniu miasta, w tym Pałacu Biskupiego, Rynku i oczywiście na zakupach pamiątek.

7 dzień był pełen wesołości i luzu, bo był to Dzień Otwarty I LO, w czasie którego uczestnicy wymiany wspólnie dwukrotnie śpiewali przygotowane piosenki w j. niemieckim dla młodzieży ze szkół podstawowych, spożywali przygotowane przez pracowników szkoły potrawy z grilla. A wieczorem mieliśmy wspólne ognisko przy Muzeum im. Orła Białego, gdzie razem z Dyrekcją szkoły, rodzicami i opiekunami spędziliśmy wspaniały wieczór.

8 dzień to wspólne podsumowanie całego pobytu metodą mapy mentalnej, 4 wspaniałe plakaty wypracowane w grupach mieszanych przejdą już na stałe do  historii i archiwum I LO! O godz. 12.00 odbyło się uroczyste wręczenie podziękowań uczestnikom i opiekunom w siedzibie starostwa. A o 15.30 pożegnaliśmy naszych przyjaciół i „zapakowaliśmy” ich do busa, którym pojechali do Warszawy, aby wyruszyć wieczorem w drogę do Tostedt.  

PS. Pomimo nostalgii, wszyscy byli uśmiechnięci, a tajemnica leży w tym, że już 10 czerwca wyjeżdżamy na 8 dni na rewizytę do zaprzyjaźnionego Gymnasium Tostedt, i już nie możemy się doczekać! (tym bardziej, że w programie mamy 2 dni w Berlinie, 1 w Hamburgu, 1 w Lüneburgu).    

W wymianie w Polsce wzięło udział 42 uczestników w tym 7 opiekunów S. Kleinknecht, T. Narzinski, L. Visse, A. Górecka, E. Jesionek, M. Kumalski i P. Kardyś, koordynatorami byli A. Górecka i P. Kardyś z I LO w Sku-Kam. 

Zobacz galerię

Kategorie

Powiązane