Wizyta uczniów Gymnasium Tostedt w I LO
w Skarżysku-Kamiennej w ramach realizacji projektu "Ludzie ludziom zgotowali ten los" finansowanego przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w dniach 16-22.04.2026 r.
Już 5 rok z rzędu realizujemy projekt wymiany międzynarodowej PNWM dla uczniów I LO im. Julisza Słowackiego w Skarżysku-Kam. i zaprzyjaźnionej szkoły Gymnasium Tostedt z Dolnej Saksonii. Tym razem udział w wymianie wzięło 32 uczniów wraz z opiekunami. Bogaty program skoncentrowany na trudnej polsko-niemieckiej historii, zbrodniach nazizmu, ale też na podjęciu próby lepszego poznania się i zrozumienia różnic kulturowych zrealizowany został w trakcie dwudniowego pobytu w Krakowie, gdzie młodzież zwiedzała krakowski Kazimierz, poznała historię miasta i jego zabytki, wzięła udział w warsztatach w Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Kolejny 3 dzień cała grupa spędziła na zwiedzaniu Muzeum Pamięci Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau. Kolejne 3 dni to poznanie Skarżyska-Kamiennej i historii HASAG-u, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie i Muzeum Dawne Więzienie Kieleckie. Czas wolny młodzież spędzała w zaciszu domowym z polskimi rodzinami, poznając polskie tradycje i uroki domowego życia, zwłaszcza polską kuchnię i specjalnie na tę okazję przygotowane olbrzymie ilości pierogów!